Aktualności
 
Największe wydatki polskich klubów od pięciu lat!
 
3. lutego 2016, 12:25
źródło: http://grantthornton.pl
 

Według raportu firmy audytorsko-doradczej Grant Thornton "Rynek transferów piłkarskich w Polsce", kluby wydały na przedsezonowe wzmocnienia najwięcej od 5 lat. Łącznie wydano 4,9 mln euro, a więc o 0,1 mln euro więcej niż przed rokiem.
Kliknij na zdjęcie, aby je skomentowaćWciąż jednak wiele brakuje nam do czołowych lig europejskich. Do rekordu, czyli dziewięciu milionów euro wydanych przez kluby ekstraklasy na transfery sprzed pięciu laty, także. Ale widać ewidentną tendencję wzrostową. W najbliższych latach te kwoty powinni się zwiększać.

Co ciekawe, jeśli chodzi o zysk na transferach z klubów, to tutaj ekstraklasa zanotowała spadek. Zarobiono na sprzedaży piłkarzy 6,3 mln euro, co jest najniższą kwotą od czterech lat i znacznie niższą niż przed dwoma poprzednimi sezonami, kiedy to przychody ze sprzedaży zawodników przekroczyły ponad 10 mln euro. - Niższe przychody wynikają również z faktu, że czołowe kluby zatrzymały w swoich szeregach najbardziej wartościowych piłkarzy, np. Ondreja Dudę i Karola Linettego – uważa Jan Letkiewicz, partner zarządzający Grant Thornton.

Liderem okienka transferowego przed sezonem 2015/2016 była Jagiellonia Białystok. Zespół z Podlasia zarobił na transferach ponad dwa mln euro, dzięki sprzedaży czterech kluczowych piłkarzy: Patryka Tuszyńskiego, Michała Pazdana, Macieja Gajosa i Niki Dzalamidze. Drugie miejsce zajęła Legia Warszawa (630 tys. euro zysku), a trzecie Ruch Chorzów (400 tys. euro zysku). Z dodatnim saldem letnie okienko transferowe zakończyły jeszcze Śląsk Wrocław, Pogoń Szczecin, Górnik Łęczna oraz Korona Kielce.

Najwięcej podczas letniego okienka transferowego stracił Lech Poznań. Wzmacniając się przed eliminacjami Ligi Mistrzów, aktualny mistrz Polski wydał na transfery 1,3 mln euro, co nie przełożyło się jednak na sukces sportowy. Ponad 200 tys. euro straciły również Lechia Gdańsk i Zagłębie Lubin. - Tak wysoka strata Lecha Poznań wynika z faktu, że mistrz Polski zaryzykował i zainwestował w nowych zawodników, utrzymując jednocześnie największe gwiazdy, co miało przełożyć się na sukces w Lidze Mistrzów. Tym razem się nie udało, ale taką drogą powinni podążać kolejni mistrzowie Polski – tłumaczy Szymon Wróblewski, partner Grant Thornton.

Mimo, że rynek transferowy w Polsce się rozwija, to wciąż wiele brakuje nam do czołowych europejskich lig, takich jak hiszpańska, angielska, włoska czy niemiecka. Kluby Ekstraklasy przeznaczają na wzmocnienia ułamek tego, co kluby z wymienionych wyżej krajów. Wydatki polskich zespołów na nowych piłkarzy stanowią 0,4 proc. wydatków na wzmocnienia zespołów z angielskiej Premier League, z ligi w której na nowych zawodników wydaje się najwięcej.

- Pod względem wydatków na transfery polskie kluby wciąż mają wiele do nadrobienia w porównaniu do najmocniejszych klubów, jak i europejskich średniaków. Polskie kluby wciąż preferują transfery bezgotówkowe, co przekłada się na ogromną różnicę w kwotach wydawanych przez zespoły z Ekstraklasy, a czołowe drużyny w Europie – mówi Paweł Zaczyński,menedżer Grant Thornton.

 
 
Słowa kluczowe: legia | lech | poznan | jagiellonia | thornton | linetty | duda
 
powrót » do góry » drukuj wyślij link komentarze (0) dodaj komentarz