Rekordowa FC Barcelona

30. stycznia 2011, 22:16
autor: Marek Jakubowski
źródło: Gazeta Wyborcza

Piłkarze Barcelony po 21. kolejce hiszpańskiej ekstraklasy mają podwójne powody do zadowolenia. Wygrywając 15. mecz z rzędu wyrównali 50-letni rekord Realu Madryt.
To nie wszystko, ponieważ powiększyli przewagę nad praktycznie jedynym rywalem w walce o tytuł do siedmiu punktów.

Mecz z Herculesem Alicante miał dla zespołu trener Josepa Guardioli wielkie znaczenie. Nie tylko z uwagi na możliwość wyrównania rekordu Realu, ale i wynik z pierwszej rundy. W drugiej kolejce rozgrywek, 11 września na Camp Nou beniaminek ograł wielką Barcelonę 2:0. To jedyna porażka ekipy z Katalonii w tym sezonie, za którą w sobotę srodze się zrewanżowała - wygrała 3:0.

Goście objęli prowadzenie dwie minuty przed przerwą po strzale Pedro Rodrigueza. W ostatnich sześciu spotkaniach ten piłkarz uzyskał osiem bramek, wpisując się na listę strzelców w każdym meczu. Poprzednio taką serią mógł się w Barcelonie pochwalić słynny Brazylijczyk Ronaldo, a miało to miejsce w 1997 roku. "Z każdym meczem widać jak dojrzewa, nabiera rutyny i doświadczenia" - ocenił go Guardiola.

W końcówce spotkania, kiedy Hercules grał w dziesiątkę po czerwonej kartce dla Francisco Farinosa, 20. i 21. gola w sezonie zdobył Lionel Messi. We wszystkich rozgrywkach Argentyńczyk uzyskał dla "Dumy Katalonii" już 37 bramek.

Barcelona wygrała w lidze po raz 15, wyrównując ligowy rekord w liczbie kolejnych zwycięstw, który od sezonu 1960/61 należy do Realu Madryt. "To ogromny honor wyrównać osiągnięcie drużyn, w której grały takie legendy, jak Alfredo di Stefano, Ferenc Puskas i Francisco Gento. Przez 50 lat nie udało się to innym wielkim zespołom" - powiedział Guardiola.

Kolejna dobra wiadomość dla niego i jego zawodników przyszła w niedzielę wieczorem z Pampeluny, gdzie Osasuna pokonała Królewskich 1:0. Przewaga lidera nad ekipą ze stolicy wzrosła do siedmiu punktów.